Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 16.12.2015 17:49:04 

Yorkšírský terier Jenny a Barča

Péče o yorkšíra

 

Jak a jak často mám svého jorka koupat?
Něco o tom, jak je to s koupáním našich miláčků.

Doporučuje se jorka koupat každé 2 až 3 týdny - a když je to nutné, tak i častěji. Vlastně vždy, když si myslíte, že je čas. Vše ostatní, co jste o tom slyšeli, můžete klidně zapomenout. Je ryzí nesmysl, jestliže Vám někdo říká, že se má jorkšír jen minimálně koupat.

Předtím, než s koupáním začnete, je nutné zabezpečit uši proti vodě. Srst při šamponování moc necuchejte a chraňte hlavně oči. Ne každý psí šampon je vhodný pro jorky, buďte proto při své volbě šamponu opatrní.


A takto koupeme jorka:

  • dobře našamponujte psa
  • popř. proces opakujte (když je srst příliš mastná nebo silně naolejovaná) a potom srst vypláchněte
  • naneste kondicionér a nechte ho působit
  • dobře vypláchněte a vysušte ručníkem (ne moc zacuchat)
  • mokrého psa vysušte fénem do sucha

V zimě a při studeném počasí nikdy nenechte vlhkého psa volně pobíhat. Když během fénování srst kartáčujete, bude proces schnutí rychlejší, srst bude také hladší - a to je efekt, který si přejeme. Nakonec nastříkejte na kartáč nebo přímo na srst ochranný sprej a rovnoměrně vkartáčujte. Pěšinku na zádech udělejte uprostřed pomocí hřebenu.

Jak pečovat o srst?
Chcete vědět, jak často česat jorka, jak správně pečovat o jeho dlouhou srst? Čtěte!!!!

Je nutno srst denně česat a kartáčovat, aby srst nezfilcovatěla. Po procházce se mohou udělat v srsti cucky nebo se do ní mohou zamotat malé větvičky. Uvolněte nejprve tato místa prsty a teprve potom je češte a kartáčujte. Při neopatrném zacházení se může srst polámat, místo toho, aby pěkně rostla. Dvakrát až třikrát týdně použijte na srst sprej, který pomáhá srsti stát se odolnou. Vhodné je používat dobrý kondicionér s olejem - srst je poté dobře chráněna. Když chcete, aby srst byla nakonec krásná, dobře rostla, měli byste ji chránit.


Jorkšír je známý svou dlouhou srstí a červenou mašličkou na culíku. To však není bez účelu, gumička nebo sponka má funkci udržet dlouhou srst na hlavě mimo obličej, aby se minimalizovaly záněty očí. Používáte-li gumičku, dejte pozor, aby nebyla příliš utažená. To může mít za následek lysinu na hlavě, kde se mohou držet kožní plísně, které vedou k vypadávání srsti.

Co dělat, když se srst jorka stále láme a neroste?

To může být zakotveno již v rodokmenu. Většinou ale chybí srsti důležité výživné látky. Velmi dobrým preparátem je "Hypercoat", který se denně přidává do jídla a/nebo "Biotin Forte" v tabletách nebo jako prášek. Důležité ale je takovou kúru zavést dlouhodobě, aby to vedlo k jistým výsledkům. Základem je především pravidelná péče o srst pomocí kvalitních produktů (šampon, kondicionér a sprej).

Správná péče o jorkšírského teriéra
Dočtete se co vše si pořídit, jak pečovat o uši  Vašeho malého kamaráda.

Většina lidí považuje péči o jorkšírského teriéra za velice problematickou. Ale tak to nemusí být. Péče zabere více času než u jiných plemen a také pomůcek je potřeba mnohem více. Je nutné počítat s určitým množstvím vydaných peněz. Nešetřete ale na špatném místě, neboť speciální produkty pro péči o srst jorka jsou obvzlášť důležité.


Základní vybavení:

  1. antistatický hřeben - pokud možno žádný kovový hřeben, neboť tento srst vytrhává
  2. velmi dobrý, speciální drátěný kartáč
  3. speciální šampon (nikdy normální šampon, který nepoužíváte pro sebe, neboť lidská pokožka má jiné Ph). Také většina psích šamponů není vhodná pro jorkšírské teriéry, i když je na nich obrázek jorka.
  4. odpovídající kondicionér
  5. speciální sprej - vhodný pro péči o srst mezi koupáním
Současně s produkty k péči o srst potřebujete 2 nebo 3 gumičky do vlasů, lehké vodítko, pelíšek nebo košík, deku, misku na jídlo a vodu, příp. kapky do očí, uší a prostředek na zuby.

Péče o uši

Srst, která roste s ušním boltci je nutné čas od času prsty vytrhat. Vnější část ucha je nutno čistit. Nikdy nepoužívejte vatové tyčinky k čištění vnitřku ucha. Toto čištění přenechejte raději Vašemu zvěrolékaři nebo chovateli. Někteří psi jsou napadeni ušními roztoči, nebo je získají od jiných, cizích psů při hře. Doporučuje se pravidelná péče o uši jednou týdně nebo každé 2 týdny.


Horní třetina ucha by měla být vždy oholena. Na to je vhodné použít malý holící strojek. Srst na okraji ucha zastřihněte pomocí malých zakulacených nůžek. Dávejte pozor - psi často hýbají hlavou a mohlo by se něco stát. V případě, že srst na horní třetině uší není již ve štěněcím věku pravidelně holena, nemusí se uši postavit. Až do doby, než se kompletně vymění chrup, mohou uši padat přesto, že již předtím stály. Nemusíte mít strach, toto se většinou samo vyřeší. Kdybyste si ale měli dělat starosti je, když se uši nestaví i když se o uši pravidelně správně staráte. Zeptejte se svého chovatele - jsou pomocné prostředky, které podporují stání uší.

Jak balíčkovat psa
Potřebujete poradit s balíčkováním srsti Vašeho jorka?


 Vybrali jste si plemeno, jehož dominantním znakem není jen minimální velikost, ale hlavně dlouhá srst, jenž je na výstavách jedním z několika hlavních posuzovaných znaků. Pro dosažení co nejkrásnější a nejdelší srsti je nutné se její úpravě a péči o ni důsledně věnovat. 
 
 K uchování krásné a dlouhé srsti ve výstavní kondici srst natáčíme neboli balíčkujeme. Opět bychom mohli doporučit radu zkušeného chovatele, bez které se v tomto případě začátečníci asi neobejdou.  

 Doporučený postup 
     
 Psa vykoupeme, dle potřeby a zvyku dáme kondicionér nebo zábal, opláchneme. Důkladně vyfénujeme srst, aby nezůstala vlhká. Veškeré uzlíky a zamotanou srst opatrně rozčešeme. Po vysušení je nutné ponechat pejska nějakou dobu volně pobíhat, aby vlas přirozenou cestou ztratil přebytečnou vlhkost a nebyl zabalíčkovaný vlhký. Je nutné dát pozor na dlouhé fousy a vlasy stahující se do culíku a fixovat je froté gumičkou. Pejska nepouštíme venčit, znečištěná a vlhká srst se nedá kvalitně a bez poškození zpracovat do balíčků.
 
 Připravíme vše potřebné - olej na balíčkování (spray nebo kapky), balíčkovací papír,  balíčkovací igelity, gumičky malého průměru, kartáče a hřebeny. Nesmíme zapomenout na vhodnou podložku, na níž se pes bude cítit bezpečně a nebudou mu podjíždět nohy. Nevhodnější je kus koberce, který nám pokryje pracovní plochu a nevlní se při sebemenší manipulaci se zvířetem. Zachování této podmínky je nutné zejména v případě, kdy balíčkujeme pejska poprvé v jeho životě, což většině jedinců přináší nemalou námahu a stres.
 
 Samotné balíčkování provádíme dle rady chovatele. Každý chovatel má své zvyky a je pravděpodobné, že se návody jednotlivých chovatelů budou mírně lišit. Základ však bude stejný, neboť balením zpracováváme srst do pramenů rozdělených pěšinkami tak, aby se neničila pohybem pejska jak doma, tak v přírodě. Dbáme při tom na přirozený směr růstu srsti, zejména v podpaží a na hrudi. Cílem je dosažení maximální ochrany srsti a pohodlí psa. Každý vytvořený pramen pročešeme, podložíme pásem balíčkovacího papíru, zakápneme olejem nebo jiným balíčkovacím přípravkem a zabalíme nejprve jako psaníčko a pak zarolujeme a zafixujeme přiměřeně utaženou gumičkou. Tímto vznikne jeden balíček. Dbáme na to, aby z balíčku po zabalení nevykukovaly konečky srsti, ta se pak olamuje. Příčinou může být krátký balící papír. 
 
 

 

Začínáme od hlavy, kde uvolníme froté gumky svazující fousy a culík, vytvoříme balíček na hlavě místo culíku. Další dva balíčky vytvoříme po stranách čenichu (fousy) a čtvrtý na bradě. Tím zamezíme okusování srsti na hlavě, jelikož právě na hlavě se srst špatně pěstuje, přichází do styku s vodou a potravou a fousy se snadno okusují. Pokračovat budeme od opačného konce psa - od ocásku. Další balíček vytvoříme na ocase, na zadní noze nahoře a dole, srst pod řitním otvorem rozdělíme pěšinkou a pokud je dost dlouhá, tak ji přidáme do balíčku nahoře na zadní noze.

 

 

 V případě štěněte nebo nedostatečně dlouhé srsti uděláme pod zadečkem zvláštní balíček, který měníme dle potřeby (z hygienických důvodů). Pokračujeme po obou stranách těla až na krk, na předních končetinách vytvoříme podle potřeby 1-2 balíčky. V případě většího pejska doděláme ještě jeden balíček za tím prvním na čenichu, volnou srst na uších a před nimi rovněž zabalíme. Doplníme balíčky na hrdle a na hrudi - opět v počtu potřebném podle velikosti zvířete. V těchto místech je třeba věnovat pročesání a úpravě balíčků zvýšenou pozornost, neboť zde srst nejčastěji plstnatí. Raději děláme balíčky drobnější a ve větším počtu. Na závěr pejska položíme na záda o doděláme balíčky na břiše.
 
 Nedílnou součástí balíčkování je i výběr vhodného oblečku, materiálu i střihu. Pejsek je do něj oblečen po zabalíčkování a má jej na sobě prakticky stále. Jedná se nejenom o ochranu balíčků před poškozením, ale i o bezpečnost psa, který se může v nestřeženém okamžiku za cokoli o balíček zachytit.
 
 Tímto způsobem upravujeme pejska přibližně jednou týdně, v zásadě podle potřeby můžeme interval zkrátit nebo prodloužit. Obleček je vhodné vyměňovat častěji, rovněž balíčky na hlavě měníme nejlépe každý den. Ostatní balíčky na těle ponecháváme vždy do dalšího koupání.

Jakou používat kosmetiku?

Udržet srst vašeho pejska v dobré kondici vyžaduje mnoho úsilí a času. A také si žádá dobrou, kvalitní kosmetiku. Na našem trhu najdete spoustu kvalitních značek. Je však velmi těžké vybrat tu nejvhodnější. Ne pro každého jedince i stejného plemene je vhodná stejná kosmetika. Nejlepší je každý jednotlivý přípravek vyzkoušet. I zde platí, že to nejdražší nemusí být to nejlepší, ale na druhou stranu, pokud chcete napěstovat krásnou a dlouhou srst nevyplatí se šetřit. Je však nutné si uvědomit, že kosmetika prodávaná v ČR je atestovaná a její cena je do jisté míry přizpůsobena našim finančním možnostem.

Jste- li začínající chovatel a nevíte si rady s výběrem kosmetiky, požádejte zkušeného chovatele, aby vám poradil. Je nepsaným pravidlem, že chovatel od něhož jste si štěně zakoupil Vám takovou radu má poskytnout. Sám nejlépe ví, jakého jedince Vám prodal a Vaším zájmem o plemeno by měl být potěšen.


                                                                          zdroj-yorkie.cz

Chcete se přihlásit na výstavu a nevíte, jak na to? Co vše musíte udělat čtěte v následujícím článku.

 Existuje několik druhů výstav. Mezinárodní, národní, klubové, speciální, krajské a oblastní (popis jednotlivých naleznete dále). Pochopitelně můžete také navštívit výstavu světovou, evropskou atd. Tyto velice prestižní výstavy bývají obsazeny špičkovými jedinci. Jste-li začínající chovatel a chcete se na nějakou výstavu přihlásit, vyberte si nejprve výstavu "menší" - krajskou či oblastní. Vašeho pejska posoudí rozhodčí stejně jako na "velké" výstavě. Na těchto výstavách se nerozdávají tituly (máte "pouze" možnost získat ocenění vítěz třídy, nebo krajský či oblastní vítěz). Je však dobré vyzkoušet jak se pejsek bude chovat a přivyknout ho výstavnímu dění. Také se dovíte jestli váš pejsek má ty správné výstavní vlastnosti. Nenechte se však odradit prvním neúspěchem. Jestli si myslíte, že ten váš pejsek je právě ten pravý, můžete vyrazit na nějakou tu větší výstavu.
 
 Vyberte si nějakou výstavu a napište si o přihlášku. Tu potom společně s kopií rodokmenu a dokladem o zaplacení poplatků pošlete zpět. Většina pořadatelů vám zašle vstupní list, který si vezmete s sebou na výstavu. Dále budete potřebovat očkovací průkaz s razítkem od veterináře, potvrzujícím zdraví zvířete. Určitě si přečtěte výstavní propozice, které dostanete společně s přihláškou. V nich se dozvíte, jaké další dokumenty je nutné doložit. 
 
 Nezapomeňte si s sebou vzít věci pro úpravu vašeho pejska jako hřebeny, kartáče, gumičky, mašličky, vodítko atd. Také by jste měli mít výstavní bedýnku s přehozem - obyčejně červeným.
 
 Jorkšírek, který se vystavuje musí být upraven dle standardu. Musí se nechat od rozhodčího osahat, nechat si prohlédnou zuby, měl by být naučen výstavnímu postoji a chůzi na předváděcím vodítku.
 
 Výstavní třídy:

 - dorostu - od 6 do 9 měsíců
 
 - mladých - od 9 do 18 měsíců
 
 - mezitřída - od 15 do 24 měsíců
 
 - otevřená - od 15 měsíců

 - šampionů - od 15 měsíců, jedinec musí být držitelem titulu
 
 - veteránů - od 8 let

Speciální výstava
Popis
Každý klub, který se zabývá chovem plemene jorkšírského teriéra v České republice, pořadá alespoň jednou za 3 roky speciální výstavu.
Oblastní a krajské výstavy
Popis těchto výstav
Tyto výstavy se konají venku za každého počasí a návštěvníci s tím musí také počítat. Vzhledem k prostředí se organizují od jara do podzimu. Jsou vhodné zejména pro začínající vystavovatele a začínající výstavní psy nebo štěňata. Je zde i nejvhodnější prostředí pro navázání kontaktů mezi vystavovateli, chovateli nebo budoucími majiteli pejsků. Protože se zde nebojuje o tak vysoké tituly jako na vyšších typech výstav, vystavovatelé jsou k zájemcům o vybrané plemeno vstřícnější, a rádi se s nimi o chovu daného plemene pobaví. Vzhledem k velikosti akce zde není k vidění tolik plemen, proto se musí náročnější návštěvník vydat na některou z větších výstav.
Klubové výstavy
Popis

Tyto výstavy pořádají chovatelské kluby, které sdružují majitele a chovatele jednotlivých plemen. V jednom klubu může být sdruženo i více plemen, výstava je pak pestřejší. Na těchto výstavách se sejde mnohem více jedinců stejného plemene. Zúčastnit se jich mohou i vystavovatelé ze zahraničí, proto bývá konkurence velká. Tyto výstavy se mohou konat na úrovni oblastních, krajských, národních nebo i světových výstav. Někdy jsou spojené i s jinými akcemi - například svody mladých, bonitace, soutěže ve výkonu.

 

Světová a evropská výstava
Popis

Sem se již sjíždí ze všech zemí se svými vystavovateli ti nejlepší jedinci - většinou už šampióni. Konkurence je zde velmi vysoká, ale v počtu přihlášených jedinců jednotlivých plemen přibližně srovnatelná s velkou klubovou výstavou. Tady se už také můžeme setkat s handlery - profesionálními "předváděči" psů. Světová či evropská výstava se koná v kalendářním roce vždy jen jedna a země se pro organizování této významné akce obměňují.

Mezinárodní výstavy
Popis

Na těchto výstavách jsou výstavní kruhy umístěné v halách i venku - pokud to umožní roční období. Konkurence psů je zde vysoká, protože se sem sjíždí vystavovatelé se svými krasavci i z okolních zemí. Mezinárodních i národních výstav se pořádá každoročně v různých státech několik, a některé již mají dlouholetou tradici.

Národní výstavy
Popis


Jsou to výstavy již vyššího typu, a podle ročního období se mohou konat v uzavřených prostorách (například haly určené přímo k vystavování, sportovní haly a stadiony) nebo také venku. Zpravidla je část výstavních kruhů umístěných uvnitř a část venku. Konkurence je tady již větší, ale zkušený vystavovatel sem může přihlásit i psa "nováčka", pokud už zná jeho reakce a kvality.

Výchova psa před výstavou
Co by měl Váš jorkšírek umět, aby uspěl na výstavě?

Pro někoho jsou výstavy zábavou, jiný je pokládá za velkou prestiž. A pro někoho jsou nutností, protože je potřebuje k uchovnění svého psa, aby mohl mít potomky s průkazem původu (není již nutno u jorkšírských teriérů). Ideální je, když výstavy baví majitele i jeho psa. Vždy to tak ale není, a tak musí majitel svému psovi tento pobyt nějak zpříjemnit - věnovat mu více pozornosti, odměňovat jej více pamlsky nebo si s ním na klidnějším místě pohrát třeba s míčkem. Většina psů nepokládá výstavy za tak důležité jako jejich majitelé, a tak jim nezbývá nic jiného, než to tam nějak přetrpět. Výstavy jsou vhodné i pro ty, kteří se chystají svého psa uchovnit. Pejsek si tam zvykne na velké množství lidí i psů a na to, že ho prohlíží i cizí lidé. Ať jsme se rozhodli k výchově šampióna nebo nám stačí projít jen několik nutných výstav, měl by se náš pes naučit se slušně chovat v areálu výstavy i ve výstavním kruhu. Ideální je, pokud celý trénink můžeme sjednotit a zkoušet třeba na kynologickém cvičišti mezi ostatními psy a lidmi, kteří nahrazují rušnou výstavní atmosféru.

Navykání psa na prohlídku

Výcvik začínáme prohlídkou pejska na známém a klidném místě - v kotci, na dvoře nebo na zahradě. U štěňat a temperamentních jedinců je vhodné začít po vydatné procházce, nemusíme pak s nimi tolik zápasit. Nejdříve zkontrolujeme tetování v uchu (pokud ho tam má). Potom mu odhrneme pysky - tímto se kontroluje skus. Následuje otevření tlamy - jako když rozhodčí kontroluje úplnost chrupu. Pejsek se zpravidla těmto úkonům usilovně brání. Přístup proto musí být důsledný, ale ne hrubý. Pokud budeme denně trénovat, pejsek si rychle zvykne - zvlášť, když ho odměníme pamlskem (pochvala je samozřejmostí). Později můžeme přidat prohlídku celého těla. Pohladíme psa po hřbetě, po končetinách, případně mu postupně zvedáme tlapky. To proto, že hmatovou prohlídku celého těla dělají někteří rozhodčí u dlouhosrstých a silně osrstěných plemen, aby si ověřili stavbu těla. Když se nevycvičený pejsek s tímto na výstavě poprvé setká, může reagovat velmi nečekaně. Psa (samce) pak musíme naučit, aby přiměřeně snesl kontrolu varlat. U trpasličích a malých plemen všechny tyto úkony trénujeme na dostatečně velkém stole, který musí být pevný a povrch nesmí klouzat. Až tyto prohlídky pejsek spolehlivě zvládá, přizveme si na pomoc kamaráda "pejskaře", který bude dělat "rozhodčího" a všechny tyto úkony na pejskovi zopakuje. Ideální je, pokud můžeme pozvat méně známého kamaráda, kterého pes již považuje za "cizího".

Výcvik psa v pohybu

Na procházkách si někde najdeme klidné místo, kde budeme trénovat pohyb ve výstavním kruhu. Může to být místo v parku, hřiště, volné parkoviště nebo i naše zahrada. Psa tam učíme běhat klusem v kruhu, případně do trojúhelníku nebo v přímce (tedy od rozhodčího a zpět). Vedeme ho po levé straně tak, aby šel uvnitř kruhu. Trénujeme hlavně souhru se psem v tomto rychlém pohybu. Pes musí běžet lehce, radostně, nesmí nás vláčet (což se zejména projeví, když má v kruhu na výstavě před sebou konkurenta). Nesmí se otáčet, radostně skákat, natož napadat psy nebo rozhodčího. Všechny tyto projevy musíme důsledně potlačovat povelem "fuj" nebo "nesmíš" a trhnutím vodítka. Záleží na síle osobnosti psa. Potom pokračujeme opět v pohybu, můžeme použít povel "k noze", "jdeme", "pěkně" a podobně. Když se pejskovi do klusu nechce a táhneme ho za sebou jako hříšnou duši, musíme ho tiše, ale radostně povzbuzovat a následně chválit. Případně mu ukážeme jeho oblíbenou hračku. To vše probíhá samozřejmě v klusu. Při pohybu se vodí pejsek na tzv. výstavním vodítku.

Nácvik výstavního postoje

Před nácvikem pejska přiměřeně unavíme - třeba nácvikem pohybu v kruhu. Jakmile je náš pes náležitě vyběhaný, přivedeme ho doprostřed pomyslného kruhu a budeme cvičit výstavní postoj. Pes musí stát klidně, být pozorný, hlavu pěkně zdviženou. Při tom si vypomůžeme pamlskem nebo pískající hračkou. Hrudní končetiny jsou rovnoběžné. U pánevních končetin by měla být jedna z nich nakročená nebo obě rovnoběžné (záleží na zvyklostech daného plemene). Některá plemena se vystavují "volně" - pes musí umět zůstat stát před rozhodčím v předpisovém postoji bez zásahu majitele (i toto vyžaduje předchozí výcvik, aby pes pochopil, jak má tento postoj vypadat). Jsou však i plemena, která se přímo před rozhodčím do výstavního postoje upravují - "staví" (majitel při předvádění pejska přidržuje). Jorkšírský teriér patří k plemenům, která se vystavují na podstavci. Tento podstavec je obvykle pošitý červenou látkou (červená barva je typická pro toto plemeno). Pejsek na podstavci stojí, přičemž je majitelem přidržován výstavním vodítkem v oblasti krku a druhou rukou se mu drží ocásek ve vzpřímené pozici. Při postoji by měl pejsek mít rovná záda. Výstavní postoj je nutné trénovat denně v různém prostředí i bez předchozího pohybu v kruhu.

Práce rozhodčího
Co obnáší práce rozhodčího.

Rozhodčí – posuzovatel je pověřen nadřízenými orgány a má také pro tuto funkci odpovídající zkoušky. Měl by to být dlouholetý aktivní chovatel psů s průkazem původu, alespoň pět let. Jeho úkolem je posoudit předvedené psy, někdy i více plemen. Mezi jeho další náplň patří i zorganizování průběhu posuzování ve výstavním kruhu.

Posuzováním se rozumí porovnávání skutečnosti, tedy vzhledu předvedeného psa s požadavky jeho standardu. To, jak dalece se liší vzhled psa od jeho standardu, zhodnotí výsledná známka od rozhodčího, což v některých případech může být i sporné.

výborná – takovou je ohodnocen pes, který se nejvíce přibližuje svým vzhledem standardu. Musí výt typickým představitelem svého plemene ve výborné kondici. Může mít i drobné nedostatky, ale jeho přednosti musí převažovat. Jeho povaha má být vyrovnaná.

velmi dobrá – toto ocenění dostane pes, který má typické vlastnosti plemene, je v dobré kondici, ale má i drobné vady. Hrubé vady mu už rozhodčí nepromine.

dobrá – tento jedinec má sice znaky svého plemene, ale i zjevné hrubší vady.

dostatečná – tento pes má znaky svého plemene, ale již jen vzdáleně se blíží ideálu.

• Jedinec s vadami, které jsou ve standardu uvedeny jako vylučující nebo u něj byl proveden operativní zákrok k odstranění vrozené vady exteriéru, je vyloučen z posuzování.


Standard by měl rozhodčí znát zpaměti. U méně často vystavovaných plemen by si je měl před výstavou oživit. Aby se mu třeba nestalo, že kontroluje počet zubů u plemene, které to nemá v požadavcích standardu.

Každý rozhodčí má svůj systém v posuzování, ale většina se jich řídí již zaběhnutým postupem. Začíná celkovým vzhledem a dojmem. Pak postupně hodnotí jednotlivé části těla předvedeného psa. Od hlavy (typ skusu, počet zubů, postavení uší, barva oka…), přes trup (hloubka hrudníku, délka beder, nasazení a nesení ocasu…), až po končetiny. Některá plemena s upravovanou nebo dlouhou hustou srstí si může hmatem prověřit, jakou mají například sílu kostry nebo osvalení. U psů samců zkontroluje úplnost varlat. Většinou na závěr zhodnotí pohyb předvedeného jedince v požadovaném směru. Hodnocení rozhodčího zaznamenává do výstavního posudku zapisovatel. Posudek s výstavním oceněním a případným zápisem do průkazu původu pak předá vystavovateli. Rozhodčí takto posoudí všechny psy a feny ve svých třídách. Na závěr vybere nejlepšího jedince plemene ze všech určených tříd. Toto se opakuje několikrát, protože zpravidla v jeden den posuzuje více plemen. Na závěr celé výstavy pak rozhodčí vyberou ze všech předvedených plemen nejkrásnějšího psa výstavy, nejlepší pár nebo nejlepší chovatelskou skupinu.

I když se to nezdá, je funkce rozhodčího psychicky i fyzicky náročná, vždyť musí spravedlivě posoudit několik desítek psů, celý den se bez odpočinku pohybovat v kruhu za každého počasí a navíc někdy i čelit nespokojeným vystavovatelům.

Jak se hodnotí exteriér psa na výstavě?
Jakou můžete dostat známku od rozhodčího popř. titul.

U jorkšírských teriérů se nepožaduje žádná z pracovních zkoušek, proto se omezuji pouze na výstavní tituly.

Vítěz třídy - zadává se jedinci oceněnému známkou výborný 1 ve třídě mladých, otevřené, pracovní, mezitřídě, vítězů a veteránů a to pouze na výstavách oblastních a krajských. Na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní je výbornému 1 zadáváno v tomu určených třídách čekatelství šampionátu (ve třídě mladých CAJC, ve třídě otevřené, pracovní, mezitřídě, třídě vítězů šampiónů CAC)

Nejhezčí veterán - pes nebo fena z konkurence vítězů tříd veteránů

Oblastní vítěz - zadává se na oblastní výstavě nejlepšímu psovi i feně z konkurence vítězů tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů

Krajský vítěz - zadává se na krajské výstavě nejlepšímu psovi i feně z konkurence vítězů tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů

Klubový vítěz - podmínky pro přiznání titulu určuje předpis příslušného chovatelského klubu, zpravidla se zadává nejlepšímu jedinci psovi i feně - z konkurence výborných 1 CAC z tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů

Vítěz speciální výstavy - zadává se nejlepšímu jedinci psovi i feně z konkurence výborných 1 CAC z tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů

Národní vítěz - zadává se na národní výstavě nejlepšímu jedinci psovi i feně - z konkurence výborných 1 CAC z tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, vítězů

BOB = Vítěz plemene - nezadává se na oblastních a krajských výstavách. Na klubových, speciálních a národních výstavách se zadává nejlepšímu psovi nebo feně z konkurence všech CAJC, výborných 1 z tříd veteránů a podle typu výstavy z klubových, speciálních a národních vítězů psů i fen. Na mezinárodní výstavě postupují do soutěže o BOB všichni CAJC, výborní 1 z tříd veteránů + pes i fena CACIB. Pokud se jedná o národní výstavu bez zadávání titulu národní vítěz, postupují do soutěže o BOB všichni CAJC + všichni CAC a výborní 1 z tříd veteránů

Čekatelství

CAJC - čekatelství šampionátu mladých - může být zadáno výbornému 1 (psovi i feně) ve třídě mladých. Zadává se na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní

CAC - čekatelství českého šampionátu krásy - může být zadáno výbornému 1 (psovi i feně) ve třídách: mezitřídě, otevřené, pracovní, vítězů - šampiónů. Zadává se na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní

Res. CAC - může být zadáno výbornému 2 (psovi i feně) ve třídě, kde byl zadán CAC. Zadává se ve třídách: mezitřídě, otevřené, pracovní, vítězů - šampiónů na výstavě klubové, speciální, národní a mezinárodní

CACIB - čekatelství mezinárodního šampionátu krásy - může navrhnout rozhodčí na mezinárodní výstavě nejlepšímu psovi i feně z konkurence výborných 1 CAC z tříd: mezitřídy, otevřené, pracovní, šampiónů

Res. CACIB - může navrhnout rozhodčí na mezinárodní výstavě druhému nejlepšímu jedinci (psovi i feně). Do této soutěže postupují: výborný 2 res. CAC ze třídy, z které byl navržen CACIB a výborný 1 CAC z ostatních tříd

Šampionem se může stát jedinec, který byl 3x oceněn titulem CACIB nebo CAC, udělenými dvěma různými rozhodčími v rozmezí minimálně 12 měsíců mezi prvním a posledním certifikátem. Tyto tituly je možné získat v jakékoli členské zemi FCI (Fédération Cynologique Internationale - mezinárodní kynologický svaz, vrcholný orgán světové kynologie).

Kromě těchto titulů je každý pejsek a fenka na výstavě ohodnocen podle svého exteriéru charakteristikou výborný, velmi dobrý, nadějný a velmi nadějný (u štěňátek), dobrý příp. dostatečný.

Podmínky pro přiznání titulu
Co je třeba k tomu, aby se pejsek stal šampionem. Čtěte v následujícím článku.

   K získání některého z titulů potřebujete nasbírat určité množství CAJCů, CACů nebo CACIBů. Tato čekatelství se zadávají na národních, mezinárodních, klubových a speciálních výstavách jedincům, kteří jsou v jednotlivých třídách (mladých - CAJC, mezitřída, otevřená a šampionů - CAC, CACIB) oceněni jako výborný 1. Udělení čekatelství však není nárokové.

Podmínky pro udělení titulu český Junioršampion

 Pro udělení tohoto titule je třeba získat nejméně od dvou rozhodčích 3x CAJC, nebo 2x CAJC a 1x CAC (CAC musí být udělen do 24 měsíců věku a nemůže být použit pro udělení titulu Šampion ČR).

Podmínky pro udělení titulu Šampion ČR

 Pro udělení tohoto titule je třeba získat 4x CAC. CACe musíte získat nejméně od dvou rozhodčích ve dvou výstavních sezónách. Nejméně 2 CACe musíte získat na mezinárodní výstavě.

Podmínky pro udělení titulu Interšampion

 Pro udělení tohoto titule je třeba získat 4x CACIB. Ty musíte získat nejméně od tří rozhodčích ve třech státech. Mezi prvním a posledním musí být rozmezí nejméně rok a den. Podmínky pro udělení titulu Klubový šampion Podmínky pro udělení tohoto titule stanovuje vždy klub.

Podmínky pro udělení titulu Klubový šampion

 Podmínky pro udělení tohoto titulu stanovuje vždy klub.

                                      zdroj- yorkie.cz


Čipování psů

Nařízení Evropského parlamentu a Rady Evropy č. 998/2003 a navazující vyhláška 95/65/EEC stanoví nové podmínky pro pohyb zvířat. Datem účinnosti vyhlášky (od 1. října 2004) bude možno na území EU cestovat se psem, kočkou, fretkou či jiným zvířetem pouze s tzv. PET PASEM (Mezinárodní očkovací průkaz pro neobchodní pohyb zvířat po EU i třetích zemích). Vydávat PET PASY majitelům zvířat budou certifikovaní veterinární lékaři. PET PAS musí obsahovat údaje o majiteli zvířete, potvrzení o vakcinaci proti vzteklině, popis zvířete a průkaznou identifikaci zvířete.

Za průkaznou identifikaci bude po přechodnou dobu osmi let uznáno i zřetelné tetování, poté pouze mikročip. Mikročip musí odpovídat normám ISO 11784 a 11785. První norma stanoví přenosovou frekvenci 134,2 kHz a strukturu kódu. Druhá norma specifikuje aktivaci čipu, způsob přenosu a kódování informací.

Vstupem ČR do Evropské začal zákonitě vzrůstat význam technologie označování psů a dalších zvířat vnímavých na vzteklinu (koček, fretek) pomocí radiofrekvenčních identifikačních systémů. Jedná se o moderní a pro zvíře zcela neškodné značení. Hospodářská zvířata, chráněné druhy zvířat a zoo zvířata se takto značí již dlouho.

Co je čip a jak se aplikuje ?          

RFID (radiofrekvenční identifikace)- jedná se o moderní cipovaninezaměnitelný způsob označení zvířat pomocí tzv. mikročipů. Veterinární mikročip je tvořen kapslí z bioskla o rozměrech cca 2 x 11 mm, v níž je uložena anténa a vlastní identifikační kód. Tento kód je ve výrobě generován počítačem a je unikátní. Transponder je pasivní, nemá vlastní zdroj energie. Energii potřebnou k přenosu nesené informace získává z magnetického pole vyslaného anténou čtecího zařízení. Proto je jeho životnost prakticky neomezená. Implantovatelné transpondery pro identifikaci zvířat jsou dodávány v jednorázové sterilní jehle. Pomocí jednoduchého injekčního aplikátoru se aplikuje mikročip na levou stranu krku do podkoží. . Aplikace je prakticky bezbolestná a zvířata ji velmi dobře snáší. Čip se poté v místě aplikace obalí vazivem a zapouzdří.          Čip je možné aplikovat zvířeti v jakémkoliv věku.          K následné identifikaci je potřebná ,,čtečka“, která vysílá elektromagnetické záření, na které čip reaguje. Na obrazovce čtecího zařízení se objeví následně daný kód mikročipu.

Jaká je cena čipování?         

 Cena čipování psů je závislá na konkrétním druhu čipu a způsobu registrace. Na našem pracovišti se cena čipování psů a vydání PET pasu pohybuje cca od 450-660 Kč.Obcím a městům, které mají problémy s toulavými a neevidovanými zvířaty umožňuje využití radiofrekvenčního identifikačního systému zefektivnění výběru poplatků a kontrolu majitelů psů. Usnadňuje financování provozu odchytových služeb a útulků pro opuštěná a zatoulaná zvířata. Legislativní rámec pro nové vyhlášky stanoví zákon 77/2004 Sb., kterým se mění zákon 246/1999 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů.

 


 


 

 

 

 

 

 

 

 

TOPlist